Dieta dr Judith Beck

Dieta dr Beck. Myślenie wyszczuplająceTytuł brzmi dość obiecująco i faktycznie wiele w nim prawdy. Jeśli nie zmienisz tego co siedzi w Twojej głowie, nie schudniesz. A nawet jeśli Ci się uda, to równie szybko odzyskasz to, co straciłeś.

Książkę wypożyczyłam z biblioteki z czystej ciekawości, nie licząc szczególnie na dokonanie wielkiego odkrycia. Skusił mnie jednak opis zamieszczony na końcu:

„Odchudzanie nie musi być koszmarem, a efekt jo-jo nie jest nieuchronny. Według Judith Beck wszystko zależy od tego, czy zaczniemy inaczej niż dotychczas myśleć o odżywianiu. No drodze do osiągnięcia upragnionej sylwetki wyłaniają się liczne przeszkody, ale większość z nich wynika z naszego nastawienia.

Poddawanie się myślom o jedzeniu, uleganie kuszącym potrawom, niepowodzenia w walce z głodem i zachciankami – te problemy znane są wszystkim, którzy walczą o zrzucenie zbędnych kilogramów.

Sześciotygodniowy kurs, przez który dzień po dniu przeprowadza nas autorka, uczy, jak odnaleźć w sobie motywację i nie rezygnować z obranej diety.”

Przyznam, że najbardziej w tym wszystkim skusiło mnie ostatnie zdanie :-) Całość zdecydowanie jednak nie dla mnie. Jest to przede wszystkim poradnik, w którym autorka, krok po kroku, uczy jak postępować i co myśleć, by nie ulec pokusom, wytrwać w postanowieniach i nie poddawać się, kiedy zdarzy się mała wpadka. Ciekawe jest to, że w przeciwieństwie do większości książek o odchudzaniu, nie ma tu mowy o tym co i jak jeść. Za to jest cała masa haseł o tym jak i co myśleć… Pomysł świetny, jednak zdecydowanie dla tych, którzy potrafią sumiennie przyłożyć się do wykonania powierzonych zadań. Terapia ma trwać 6 tygodni – 42 dni… Ja przeczytałam książkę w jeden wieczór i poza paroma notatkami na marginesie, nie zamierzam do niej wracać. O owych ciekawostkach opowiem w dziale Zdrowe motywacje. Zwłaszcza o jednym :-)